do kasy suma: 0,00 zł
Jak dobrać stolik kawowy do kanapy lub narożnika?

Jak dobrać stolik kawowy do kanapy lub narożnika?

Wybór odpowiedniego stolika kawowego do salonu nie jest łatwym zadaniem, a o tym, jak sobie z nim poradzić pisaliśmy w ostatnim wpisie. Dziś skupimy się więc na tym, jak dobrać idealny stolik kawowy do obecnych w salonowych wnętrzach mebli wypoczynkowych. Tak, aby bez względu na to, czy są one sofą, narożnikiem czy też kanapą tworzyły wspólnie spójny wizualnie efekt oraz uzupełniały się wzajemnie, zapewniając wygodę użytkowania strefy wypoczynkowej w każdym domu i mieszkaniu. 

Jak dobrać odpowiednią szerokość stolika do kanapy?

Stworzenie harmonijnej przestrzeni we wnętrzach wymaga zachowania odpowiednich proporcji pomiędzy wszystkimi znajdującymi się w niej elementami wyposażenia. Zasada ta dotyczy także aranżowania strefy wypoczynkowej składającej się z mebla wypoczynkowego oraz stolika kawowego. 

O wiele częściej to właśnie stolik będziemy dobierali do wielkości kanapy, narożnika czy sofy, dlatego też warto pamiętać o uniwersalnej zasadzie, która sprawdza się niemal w większości przypadków i pozwala uzyskać stylowy efekt we wnętrzach. Mówi ona o tym, że szerokość stolika powinna stanowić ½ lub ⅔ szerokości siedziska mebla wypoczynkowego. Dzięki temu możliwe będzie ustawienie go idealnie na środku, tak, aby każda osoba siedząca na kanapie miała swobodny dostęp do znajdujących się na nim przedmiotów. 

W praktyce oznacza to więc, że w przypadku szerokości siedziska kanapy wynoszącej 160 lub 120 centymetrów idealnie sprawdzi się marmurowy stolik kawowy JUPITER 3.2 o 80 centymetrach szerokości blatu. W przypadku kanap o szerokości 180 centymetrów optymalnym wyborem będzie natomiast ława COSMO long Charles z naszej oferty. 

Jaka wysokość stolika kawowego zapewni wygodę jego użytkowania?

Kolejną kwestią tym razem wpływającą głównie na wygodę użytkowania stolika kawowego ustawionego przy meblach wypoczynkowych jest jego wysokość. Najlepiej, aby była ona równa z wysokością siedziska lub minimalnie od niej niższa. Meble wypoczynkowe posiadają najczęściej wysokość około 40 centymetrów, dlatego też sprawdzają się przy nich takie stoliki jak stolik kawowy COSMO mini 2.1 o tej samej wysokości. 

W przypadku większych szerokich mebli wypoczynkowych ciekawym rozwiązaniem będzie także zastosowanie dwóch stolików kawowych o różnej wysokości na przykład takich jak model COSMO duo 3.0. Z czego jeden z nich będzie pozwalał na swobodne spożywanie przy nim posiłków bez konieczności głębokiego pochylenia się nad jego blatem, a drugi zapewni przestrzeń do odkładania pilota, przekąsek czy książek, a także ustawiania na nim dekoracji. 

Na jaki materiał blatu postawić?

Wybór materiału, z jakiego zostanie wykonany stolik to tak naprawdę tylko i wyłącznie kwestia indywidualnych upodobań, a także zastosowanego we wnętrzu stylu aranżacyjnego. Dobrze jest jednak, aby wizualnie komponował się on z obiciem mebli wypoczynkowych na zasadzie kontrastu, czy też spójności. 

Dlatego też we w surowych loftowych wnętrzach, wyposażonych w kanapy w ciemnych odcieniach ciekawą propozycją jest zastosowanie stolika o jasnym marmurowym blacie, który optycznie rozjaśni całą kompozycję. Z kolei w tych urządzonych w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, gdzie dominują pastele, o wiele lepiej sprawdzą się stoliki wykończone za pomocą dębowych blatów. 

Podsumowując, wybierając idealny stolik kawowy do kanapy, należy zwrócić uwagę na jego szerokość, która powinna być dopasowana w odpowiednich proporcjach do szerokości kanapy, wysokość, zapewniającą wygodę jego użytkowania, a także kolorystykę materiałów, pozwalającą stworzyć stylowe połączenie w strefie wypoczynkowej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl